День рождения (Билингвальная непосредственная образовательная деятельность по английскому и татарскому языкам в старшей группе)
Марина САЖЕНОВА,воспитатель высшей квалификационной категории детского сада №181 г.КазаниАйназ ГАЙНУТДИНОВА,воспитатель детского сада № 181 г.КазаниЦель: развитие социально-коммуникативных способносте...
Марина САЖЕНОВА,
воспитатель высшей квалификационной категории детского сада №181 г.Казани
Айназ ГАЙНУТДИНОВА,
воспитатель детского сада № 181 г.Казани
Цель: развитие социально-коммуникативных способностей детей дошкольного возраста в условиях полилингвального и поликультурного пространства.
Материал к уроку: программа по УМК (татарский язык), национальные татарские костюмы, аудиозаписи песен «The wheels on the bus» и «Туган көн», игрушки – подарки, муляжи – продукты «татарская национальная еда», сервировка стола, походная корзинка с продуктами.
Ход занятия
I. Музыкальное приветствие и речевая зарядка
Воспитатель. How are you?
Дети. OK and you? (Great, and you? Excellent and you? Perfect, and you? So-so.)
Воспитатель. What’s the matter? (I have a toothache.) It’s a pity! Give her advice what to do.
Дети. Gargle your tooth. Don’t eat sweets too much! Go to dentist!
II. Сюрпризный момент
Воспитатель. I’ve got a surprise for you! Zilya has got a birthday today. And we are invited to the party!
Дети. Hurray! It’s great!
III. Речевая зарядка – «правила этикета»
Воспитатель. Before going to the party, let’s recall the rules of etiquette. What is good at a party?
Дети. Be polite! Be good and nice! Be happy! Be healthy!
Воспитатель. That’s right! What shouldn’t we do at a party?
Дети. Don’t make a noise! Don’t watch TV too much! Don’t laugh too loudly! Don’t eat too much! Don’t play computer games too much! Don’t fight!
IV. Ситуация «Выбор подарка»
Воспитатель. OK! You are very polite kids. Look! I’ve got some toys. What present would you like for Zilya? Come and choose.
Дети. I like the doll (the bear, the dog, the cat, the hare).
Воспитатель. Why do you like the doll?
Дети. The doll is beautiful! (The Bear is big! The dog is strong! The cat is funny! The hare is nice!)
Воспитатель. Very good! You’ve got presents for Zilya. It’s time to go to the party!
V. Диалог по телефону
Воспитатель. Oh! I’ve forgotten Zilya’s mum can’t speak English! She speaks Tatar. Can you speak Tatar?
Дети. Yes, we can!
Воспитатель. We should call Zillya’s mum to say we are going! Vova, will you call Zillya’s mum?
Один ребенок набирает номер, называя цифры на татарском, говорит по телефону с мамой Зили.
VI. Зарядка
Воспитатель. We are ready to go! But how can we get there?
Дети. We can ski (skate, sledge, ride snowboard, drive a car). (Показывают действия.)
VII. Подвижная песня
Воспитатель. Idea! Let’s go by bus! Take your presents and sit in a bus.
Идут по кругу и поют песню «The wheels on the bus», изображая то, о чем поют.
VIII. Ситуация «встреча гостей»
Воспитатель. Here we are! Исәнмесез! Туган көнең белән, Зиля! Мә матур курчак.
Дети. Туган көнең белән, Зилә! Мә зур эт (песи, туп).
Зиля. Бик зур рәхмәт!
Воспитатель. Let’s congratulate Zilya in English! I want you to be good (happy, healthy, nice, clever). Happy birthday! How old are you, Zillya?
Зиля. I’m 5.
Воспитатель. Happy birthday!
Дети. Happy birthday to you, happy birthday to you,
Happy birthday, dear Zillya, happy birthday to you!
IX. Пальчиковая гимнастика на татарском языке
Воспитатель. Балалар, әйдәгез уйнап алабыз! Безнең уеныбыз «Аш пешерәбез» дип атала.
Ярдәм көтеп тормыйбыз, яшелчәләр турыйбыз,
Чиста итеп юабыз, без кәбестә турыйбыз,
Бераз кишер уабыз, ваклап суган турыйбыз,
Тозлап, майлап алабыз, яхшылап болгатабыз,
Бигрәк тәмле, ашагыз!
Х. Ситуация «За столом»
Воспитатель. Дуслар, утырыгыз! Әнвәр, мә аш аша.
– Рәхмәт, миңа өчпочмак бир. Өчпочмак тәмле.
– Әнвәр, мә өчпочмак.
– Рәхмәт!
– Исән бул!
– Камил, мә ботка аша.
– Рәхмәт, миңа бәлеш бир. Бәлеш тәмле.
– Камил, мә бәлеш.
– Рәхмәт!
– Исән бул!
– Азалия, мә торт аша.
– Рәхмәт, миңа банан бир. Банан тәмле.
– Азалия, мә банан.
– Рәхмәт!
– Исән бул!
XI. Музыкальная игра
Воспитатель. Бик зур рәхмәт! Children, let’s play a game called «five fat sausages».
Five fat sausages are sitting in a pan! Sizzle, sizzle, sizzle… One goes «Bang!» Four fat sausages are sitting in a pan. Four fat sausages sitting in a pan! Sizzle, sizzle, sizzle… One goes «Bang!» etc. No fat sausages sitting in a pan.
XII. Поход в парк
Воспитатель. Балалар, безгә китәргә вакыт! Бик зур рәхмәт! Сау булыгыз!
Дети. Бик зур рәхмәт! Сау булыгыз!
Воспитатель. Zilya, will you go with us to walk? Join us.
Дети идут по кругу, отбивая ритм речетативом.
XIII. Беседа о здоровой пище
Воспитатель. Look! It’s a good place to settle here. We were at the party and had a lot of tasty things. Let’s speak about healthy food.
Из походной корзиночки воспитатель достает продукты.
Воспитатель. Is burger good or bad to your health?
Дети. It’s bad!
Воспитатель. Is ice-cream good or bad?
Дети. Little is good, a lot is bad.
Воспитатель. Is apple good or bad to your health?
Дети. It’s good! An apple a day keeps a doctor away!
Воспитатель. Great! So, what is good for health?
Дети. Fruit and vegetables and milk!
Воспитатель. OK! And what is carrot good for?
Дети. Carrot is good for eyes and teeth.
Воспитатель. What is tomato good for?
Дети. Tomato is good for stomach, for blood and heart.
XIV. Подведение итогов
Воспитатель. You are very good, polite and clever kids. I’m very proud of you! I love you so much! But it’s time to say good bye! Good luck!
Комментарийлар